Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Sıkca Sorulan Sorular

Neden Tanoto İkinciel ?

Tanoto, Türkiye otomotiv pazarında 20 yılı aşkın tecrübesi ve uzmanlığı Tanoto2.el markasıyla sizlerle paylaşıyor. Tanoto2.el çatısı altında her marka ikinci el aracın alım, satım ve takas işlemini, uzman kadrosu, hizmet kalitesi ve şeffaflığı ile gerçekleşiyor. Müşteri memnuniyetini temel ilke olarak kabul eden Tanoto2.el, ikinci elde birinci kaliteyi garanti ediyor.

Türk otomotivinin lider bayilerinden Tanoto, sunduğu güvenilir ve kaliteli hizmet sayesinde; sadece Ford, Fiat, Renault markaları değil, her marka ikinci el araca en uygun şartlarla, güvenle sahip oluyorsunuz.

Beğendiğiniz araçla test sürüşüne çıkarak, içiniz rahat şekilde kararınızdan emin oluyorsunuz.

İkinci el araçlar için sunduğumuz garanti ve yol yardım hizmetleri sayesinde güvenle yolculuk yapıyorsunuz.

Bankaya gitmeye gerek kalmadan, uygun geri ödeme koşulları ile araç kredisi kullanıyorsunuz. Başvuru ve kredilendirme süreci, sizin yerinize doğrudan uzman kadromuz takip ediyor.

Almayı planladığınız ikinci el aracın, servis geçmişini kontrol ediyor, detaylı ekspertizini yapıyor ve sizi bilgilendiriyoruz. Ayrıca ikinci el aracın çalıntı, rehinli veya hacizli olması gibi sürprizlerle karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırıyoruz.

Siz sadece karar veriyorsunuz. Aracınızın noter satışı, devir ve ruhsat işlemlerinizi uzman kadromuz takip ediyor.

Web sitemize üye olarak, beğendiğiniz araçları takip listenize ekleyebiliyor, aradığınız marka/model ikinci el araç herhangi bir yetkili satıcımızın stoğuna girdiğinde bizden mesaj alıyor ve kampanyalardan ilk siz haberdar oluyorsunuz.

Her marka ve model; binek, ticari; dizel, manuel; otomatik vb., aradığınız tüm ikinci el araçlar kalite ve güvenle Tanoto 2.el' de buluşuyor.

Tanoto Ekspertizi neleri içermekte ve bize hangi güvenceleri sunmaktadır?

Tanoto Ekspertizi, aracın kaporta-boya durumu ile mekanik ve elektronik aksamının, aracın alındığı tarihteki durumunu bildiren ve ikinci el araç piyasasında Tanoto tarafından uygulanan bir işlemdir. Tanoto araç alımı, Tanoto Ekspertizi işlemi ile başlamakta, kontrolden geçen aracın; • Masraf durumu, • Satın alma kararı, • Garanti Kapsamı, • Hangi masrafların fiyata dahil edilmesi gerektiği, • Fenni muayene uygunluğu, gibi konular Tanoto Expertizi işlemine göre değerlendirilmektedir. Tanoto Expertizi, aracın kontrol anındaki durumunun tesbitidir, ileriye yönelik olarak bir güvenceyi içermesi mümkün değildir, ancak aracın mevcut kondisyonu hakkında güvenilir bir fikir sahibi olmanızı sağlar. Ayrıntılı bilgiyi Tanoto´dan öğrenebilirsiniz.
*Tanoto ekspertiz işlemi Pazar günü hariç her gün hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır

Tanoto’dan almış olduğum garantili araçta arıza çıktı, neler yapmam gerekiyor?

Tanoto’dan almış olduğunuz garanti, aracın olası arızalarında karşılaşacağınız risklerin önüne geçmek içindir. Öncelikle arızanızın net olarak tespiti gereklidir. Tanoto Garanti çözüm ortağı TurAssist Çağrı Merkezi’ni arayarak sizi en yakın servise yönlendirmeleri konusunda destek isteyebilirsiniz (0212-3150117). Size verilmiş olan Tanoto Garanti El Kitabı’nda garanti parça kapsamı ayrıntılı olarak verilmiştir. Servis yetkilileri tarafından, kapsama dahil olan bir parçanın arızalı olduğu tespiti yapılırsa mümkünse onarımı ve gerekiyorsa değişimi yapılarak, Tanoto Garanti kapsamında karşılanacaktır. Arızalı parça Tanoto Garanti’ye girmese bile, aracınızın yolda kalması durumunda size verilen çekici hizmeti ücretsizdir.

Tanoto’dan almış olduğum garantisiz araçta arıza çıktı, neler yapmam gerekiyor?

Aracınızın garantisiz olması nedeniyle, Tanoto Garanti parça kapsamı aracınız için geçerli değildir. Arıza çıkması durumunda öncelikle aracı aldığınız Tanoto ile görüşmeniz gerekmektedir. Tanoto bilgisi ve onayı dışında yapılacak hiçbir tamirat ve ödeme geçerli kabul edilmeyecektir. Garantisiz araçlarda Tanoto, Ekspertiz Formunun yapılmış olduğu tarih ve araç kilometresi ile sınırlı olarak sorumludurlar. Bunun dışında teslim anında mevcut olmayan bir sorunun ortaya çıkması durumunda, her arızanın niteliğine göre farklı bir prosedür izlenmesi gerekecektir. Tanoto, müşteri memnuniyeti ilkeleri çerçevesinde size gerekli açıklamaları yapacak ve eğer gerekiyorsa yardım ve destek verecektir. "İletişim" bölümünden bize başvurarak süreçle ilgili destek alabilirsiniz.

Aracımın ödemesini yaptım vekaletini çıkarttım ancak hala teslim alamadım, gecikmenin sebebi ne olabilir?

Tanoto Araç Satış Prosedürüne göre, noter satışı yapılmayan bir araç alıcısına teslim edilemez. Yasal riskler, kasko ve kredi koşulları ve aracın satıcısına olan yükümlülüklerimiz bu duruma engeldir. Noter satış işlemi ise, e-devlet prensipleri kapsamında uygulamaya alınan yeni sistemle, trafik tescil ve vergi dairelerine online bağlantı kurularak yapılmaktadır. Bu noktada ortaya çıkan sistemsel bir arıza veya linklerdeki bir aksama, araç tesliminde gecikmeye sebep olabilir. Bu durumdan aracı aldığınız Yetkili Satıcımız sorumlu değildir. Gecikmenin bir başka sebebi ise, araç sahibinden vekaletin alınamaması veya geç alınmış olması olabilir. Kural olarak, araç alıcısı ödeme ve kredi onaylarını tamamlamadan, araç sahibinden vekalet alınması doğru değildir. Bu aşamadan sonra araç sahibinden kaynaklanabilecek bir gecikme durumunda ise, işleme başlanması mümkün değildir. Ancak bu noktada Tanoto, sizi yeterli ölçüde bilgilendirmediğini düşünüyorsanız, “İletişim” bölümünden bize yazabilirsiniz.

Tanoto satış danışmanını aradığımızda halen sitede olan bir aracın satıldığı söyleniyor. Satışı yapıldığı halde bir araç hala niçin sitenizde yayınlanmaya devam ediyor?

Tanoto`da bir aracın satılmış olması, noter satış işleminin yapılması ile mümkündür. Aracın müşterisi tarafından kaporasının verilmesi ile noter satışı arasında, kalan bakiyenin ödenmesi, varsa rehin şerhlerinin kalkması, kredinin onaylanması, her iki taraftan da vekaletlerin alınması gibi birçok işlem nedeniyle kimi zaman 2 haftaya varan süreler geçebilir. Benzer şekilde Tanoto tarafından geliştirilen ve araç taleplerinin takibini sağlayan Tanoto Bulur sisteminde kayıtlı müşterilere öncelikli olarak dönülmektedir. Her iki durumda da araç “opsiyonludur” ibaresiyle yayınlanmaktadır. Söz konusu işlemler bitmeden, bir aracın satışından karşılıklı olarak vazgeçilmesi mümkün olduğu için, aracın yayını devam etmekte, araçla ilgilenen diğer müşterilerimizin kayıtları tutulabilmektedir. Ancak buna rağmen, bir aracın satıldığı halde çok uzun süredir sitede kaldığını düşünüyorsanız, ilgili Yetkili Satıcı ismi ve dosya numarasını bildirerek “İletişim” Bölümünden bize yazabilirsiniz.

Aracımı Tanoto kanalıyla satmak istiyorum, nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Aracınızın bilgilerini Aracımı Satmak İstiyorum bölümlerine girerek size en yakın Yetkili bayimizle iletişime geçebilirsiniz. Arzu ediyorsanız en yakın Tanoto´ya telefon ederek veya direkt aracınızı götürerek, aracınızın ekspertiz sonrası gerçek değerini öğrenebilirsiniz. Aracınızı bırakmak amacıyla gidiyorsanız, araç ruhsatı ve yedek anahtarları yanınıza almayı ihmal etmeyiniz.